Ylläksen Rullahiihdot

Kilpailutiedot
Kilpailun ajankohta 28.7.2017-29.7.2017
Kilpailun alkamisajankohta Kts. muuta tietoa
Ilmoittautumisen eräpäivä 24.7.17 15:59:59
Kilpailun nimi Ylläksen Rullahiihdot
Kilpailun numero 209
Kilpailupaikka Äkäslompolo, Ylläs
Kilpailupaikan osoite Jounin kaupan aukio
Kilpailun luokitus Kv-kilpailu,
Rullahiihtokilpailu
Hiihtotapa V
Ranking Ei
Massahiihto Ei
Sarjat, matkat ja hiihtotapa
Kilpailupäivä 1: Pe 28.07.2017
Pe 28.07.2017 : klo 11.00 Kansallinen (kv) kilpailu N/M18, N/M16 J 4km + RH 4km Ylläs nousu takaa-ajona klo 16.00 N /M karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V väliaikalähtö
Sarja Matka
MYL V karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V km
NYL V karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V km
M16 V 4km + RH 4km km
N16 V 4km + RH 4km km
M18 V 4km + RH 4km km
N18 V 4km + RH 4km km
Kilpailupäivä 2: La 29.07.2017
klo 10.00 Ylläs Race prologi, rullahiihto N 4 km /M 2x 4km (väliaikalähtö) La klo 12.00 Naisten takaa-ajo 4 km V NYL V 8 km La klo 13.00 Miesten takaa-ajo 4 km V MYL V 12 km
Sarja Matka
MYL V prologi + takaa-ajo
NYL V prologi + takaa-ajo
Seuran tiedot
Järjestävä seura Sieppijärven Sisu
Seuranumero 10348642
Yhteyshenkilö Antero Pietilä/ Veikko Anttonen
Lähiosoite
Postiosoite
Puhelin 050 517 0884
GSM
Fax
WWW-osoite www.sieppijarvensisu.com
Sähköposti veikko.anttonen@mail.suomi.net
Ilmoittautumiset maanantaihin 24.7.2017 klo 16.00 mennessä. Ilmoita nimi, seura ja sidetyyppi (Rottefella tai Salomon, lisää tieto Fis lokeroon Kilmossa lisenssin jälkeen).
Osanottomaksut Ilmoittautumisen yhteydessä on maksettava osanottomaksu 20 € N/M sarjat ja 15€ nuorten sarjat
Pankki ja tilinro NORDEA FI38 1426 3500 1745 50 / Ylläksen Rullahiihto
TD/TDA Eero Hietanen
Tiedustelut ja lisäinfo Veikko Anttonen, p. 050 517 0884 tai e-mail. veikko.anttonen@mail.suomi.net
Käytämme KILMOa Kyllä http://www.kilmo.fi
Lisätiedot
Opastus
Majoitus
Palkinnot ja palkintojen jako
Muuta tietoa YLLÄKSEN RULLAHIIHTO 2017

Kilpailusäännöt
Noudatetaan FIS/ICR Rullasuksikilpailujen kansainvälisiä sääntöjä
Kilpailija vastaa itse että hänellä on voimassa oleva lisenssi ja vakuutus

Formaatti
Prologin lähtöjärjestys määräytyy FIS. mukaan ja muut (ilman FIS-pisteitä tai FIS-lisenssiä olevat) arvotaan. Prologin perusteella määräytyy lähtöjärjestys ja lähtövälit vapaan tyylin rullahiihtoon (gundersen).

Sukset
Kilpailu käydään järjestäjien rullasuksilla. Rottefella tai Salomon, Samat sukset prologissa ja takaa-ajossa.
HUOMIOITAVAA ,ETTÄ HIIHTÄJÄ ILMOITAUTUMISEN YHTEYDESSÄ ILMOITAA MILLÄ SITEELLÄ HIIHTÄÄ.
Kaikenlainen suksien virittely on kielletty ja sitä valvotaan rikkomuksesta seuraa sanktio.

Palkinnot ja palkintojen jako
Palkinnot jaetaan välittömästi tulosten valmistuttua sarjojen (N/M) viidelle parhaalle.

Tiedustelut
Kilpailuun liittyviin tiedusteluihin vastaa Veikko Anttonen, p. 050 517 0884 tai e-mail. veikko.anttonen@mail.suomi.net

Ilmoittautuminen
Ilmoittautumisten osoite on KILMO, kts www.kilmo.fi maanantai 24.7.2017 klo 16.00 mennessä.
• Ilmoita nimi, seura ja sidetyyppi (Rottefella tai Salomon).
• Ilmoittautumisen yhteydessä on maksettava osanottomaksu 20 € N/M sarjat ja 15€ nuorten sarjat tilille NORDEA FI38 1426 3500 1745 50 / Ylläksen Rullahiihto.
Koska ennakkoarvion mukaan on mahdollista, että kilpailijoita tulee enemmän kuin on suksia käytössä, niin ilmoittautuminen voidaan joutua sulkemaan ennen ilmoittautumisajan päätyttyä joka on 24.7.16 klo 16.00

Joukkueenjohtajain kokous ja Kilpailukanslia
Joukkueenjohtajain kokous on perjantaina 28.7.2016 klo 10.00 ja lauantaina 29.7.2016 klo 09.00, kisakansliassa.

Kilpailukanslian osoite on Ylläs Sportia,Tunturitie 16 avoinna pe 28.7.2015 klo 09.00-19.00 ja la 29.7 klo 08.00 alkaen.
Kilpailun TD:t Eero Hietanen Assistentti TD ilmoitetaan myöhemmin

Majoitustiedustelut:
Katso https://www.yrh.fi
Lost in Lapland , Ylläksen Matkailu, Lapland Hotels, Destination Lapland, White Snow Dream

Ruokailuinfoa:
Katso: https://www.yrh.fi
Ravintola Äkäshotelli, Ravintola Kalapailkka, Ravintola Lysti

Järjestävä seura
Sieppijärven Sisu/ Ylläksen Rullahiihto 2017

Kilpailun info näkyvissä: https://www.yrh.fi ja www.sieppijarvensisu.com

TERVETULOA KESÄN 20167 HUIPPURULLAHIIHTOIHIN YLLÄKSELLE!
Piilota ilmoittautuneet Näytä ilmoittautuneet joukkueet


Sarja Kilpailupäivä Osallistuja Syntymävuosi Seura
M16 4km + RH 4km V 28.7. Niko Anttola 2003 Alatornion Pirkat
M16 4km + RH 4km V 28.7. Jaakko Mattila 2002 Himangan Urheilijat
M16 4km + RH 4km V 28.7. Ari Pekkala 2004 Ounasvaaran Hiihtoseura
M16 4km + RH 4km V 28.7. Eetu Petrelius 2001 Ounasvaaran Hiihtoseura
M16 4km + RH 4km V 28.7. Jalmari Kansanaho 2004 Ounasvaaran Hiihtoseura
M16 4km + RH 4km V 28.7. Jussi Rantala 2003 Ounasvaaran Hiihtoseura
M16 4km + RH 4km V 28.7. Miika Muotka 2004 Ounasvaaran Hiihtoseura
M16 4km + RH 4km V 28.7. Timi Heiskanen 2002 Ounasvaaran Hiihtoseura
M16 4km + RH 4km V 28.7. Roope-Eemeli Huttunen 2001 Pyhäjärven Pohti
M16 4km + RH 4km V 28.7. Oskari Tanninen 2002 Valkeakosken Haka
M16 4km + RH 4km V 28.7. Turkka Nieminen 2003 Valkeakosken Haka
M18 4km + RH 4km V 28.7. Juuso Mattila 2000 Himangan Urheilijat
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Antti Honkimaa 1992 Espoon Hiihtoseura
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Miika Heikkilä 1996 Espoon Hiihtoseura
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Santeri Erola 1994 Espoon Hiihtoseura
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Jussi Rytky 1996 Haapaveden Urheilijat
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Joel Ikonen 1994 Ilomantsin Urheilijat
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Lari Lehtonen 1987 Imatran Urheilijat
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Samuli Sulisalo 1997 Karihaaran Visa
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Tuomas Harjula 1998 Keravan Urheilijat
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Tuukka Invenius 1997 Keravan Urheilijat
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Vili Sormunen 1996 Keuruun Kisailijat
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Juho Hökkä 1999 Metsä-Veikot 85
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Matias Tiiro 1993 Metsä-Veikot 85
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Miro Minkkinen 1999 Metsä-Veikot 85
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Oskari Hökkä 1999 Metsä-Veikot 85
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Teemu Pöntinen 1994 Mikkelin Hiihtäjät
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Jani Sarkkinen 1996 Ounasvaaran Hiihtoseura
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Joonas Sarkkinen 1994 Ounasvaaran Hiihtoseura
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Juuso Mäkelä 1994 Ounasvaaran Hiihtoseura
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Markus Hietanen 1995 Ounasvaaran Hiihtoseura
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Niklas Niska 1992 Ounasvaaran Hiihtoseura
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Tero Similä 1980 Ounasvaaran Hiihtoseura
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Eino Vuollet 1993 Posion Pyrintö
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Tero Pesonen 1998 Pyhäjärven Pohti
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Tuure Pesola 1999 Pyhäjärven Pohti
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Olli Vertanen 1995 Saarijärven Pullistus
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Niklas Peltoniemi 1993 Teuvan Rivakka
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Jaakko Ranta 1997 Tuusulan Voima-Veikot
MYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Eero Aittolampi 1997 Ähtärin Urheilijat
N16 4km + RH 4km V 28.7. Anni-Maija Laurikainen 2001 Aavasaksan Kisa
N16 4km + RH 4km V 28.7. Sunna Julia Vihervirta 2005 Inarin Yritys
N16 4km + RH 4km V 28.7. Lotta Salonen 2005 Kaipolan Vire
N16 4km + RH 4km V 28.7. Peppi Salonen 2002 Kaipolan Vire
N16 4km + RH 4km V 28.7. Kerttu Pirneskoski 2003 Karihaaran Visa
N16 4km + RH 4km V 28.7. Sanni Pulkkinen 2003 Karihaaran Visa
N16 4km + RH 4km V 28.7. Eerika Konu 2001 Kokkolan Veikot
N16 4km + RH 4km V 28.7. Aino Rantala 2001 Ounasvaaran Hiihtoseura
N16 4km + RH 4km V 28.7. Elina Kansanaho 2006 Ounasvaaran Hiihtoseura
N16 4km + RH 4km V 28.7. Emilia Irvankoski 2002 Ounasvaaran Hiihtoseura
N16 4km + RH 4km V 28.7. Enni Petrelius 2004 Ounasvaaran Hiihtoseura
N16 4km + RH 4km V 28.7. Piia Juola 2002 Ounasvaaran Hiihtoseura
N16 4km + RH 4km V 28.7. Aino Vuorinen 2002 Valkeakosken Haka
N16 4km + RH 4km V 28.7. Anni Virta 2002 Valkeakosken Haka
N16 4km + RH 4km V 28.7. Sonja Leinamo 2002 Valkeakosken Haka
NYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Venla Lehtonen 1995 Imatran Urheilijat
NYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Vilma Jylhä 1996 Juvan Urheilijat
NYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Krista Lehtola 1991 Karihaaran Visa
NYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Jenni Tolonen 1994 Liperin Hiihtoseura
NYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Krista Niiranen 1993 Liperin Hiihtoseura
NYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Elisa Pelttari 1989 Pellon Ponsi
NYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Johanna Ukkola 1993 Siilinjärven Hiihtoseura
NYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Annu Pylkkänen 1999 Ski Jyväskylä
NYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Ida Meriläinen 1994 Ski Jyväskylä
NYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Sanna Martikkala 1993 Vuokatti Ski Team Kainuu
NYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Vilma Nissinen 1997 Vuokatti Ski Team Kainuu
NYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Anna-Kaisa Saari 1995 Ylivieskan Kuula
NYL karsinta 400 m V+ 3 x 400 m V V 28.7. Titta Kuorelahti 1996 Äänekosken Huima
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Antti Honkimaa 1992 Espoon Hiihtoseura
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Matias Heinonen 1996 Espoon Hiihtoseura
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Miika Heikkilä 1996 Espoon Hiihtoseura
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Santeri Erola 1994 Espoon Hiihtoseura
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Juuso Mattila 2000 Himangan Urheilijat
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Juuso Haarala 1996 IF Minken
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Oscar Högnabba 1994 If Åsarna
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Antti Kartano 1994 Ilmajoen Kisailijat
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Joel Ikonen 1994 Ilomantsin Urheilijat
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Lari Lehtonen 1987 Imatran Urheilijat
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Juho Friman 1993 Inarin Yritys
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Niila Ahokas 1989 Inarin Yritys
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Samuli Sulisalo 1997 Karihaaran Visa
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Juho Hökkä 1999 Metsä-Veikot 85
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Matias Tiiro 1993 Metsä-Veikot 85
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Miro Minkkinen 1999 Metsä-Veikot 85
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Oskari Hökkä 1999 Metsä-Veikot 85
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Matias Lantta 1998 Mikkelin Hiihtäjät
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Teemu Pöntinen 1994 Mikkelin Hiihtäjät
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Joonas Sarkkinen 1994 Ounasvaaran Hiihtoseura
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Juuso Mäkelä 1994 Ounasvaaran Hiihtoseura
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Markus Hietanen 1995 Ounasvaaran Hiihtoseura
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Niklas Niska 1992 Ounasvaaran Hiihtoseura
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Tero Similä 1980 Ounasvaaran Hiihtoseura
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Eino Vuollet 1993 Posion Pyrintö
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Jaakko Halonen 1994 Pyhäjärven Pohti
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Miikka Kinnunen 1991 Pyhäjärven Pohti
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Tero Pesonen 1998 Pyhäjärven Pohti
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Tuure Pesola 1999 Pyhäjärven Pohti
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Vilho Moilanen 1992 Pyhäjärven Pohti
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Olli Vertanen 1995 Saarijärven Pullistus
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Niklas Peltoniemi 1993 Teuvan Rivakka
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Pauli Mäkelä 1996 Vetelin Urheilijat
MYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Eero Aittolampi 1997 Ähtärin Urheilijat
NYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Ella Anttola 1999 Alatornion Pirkat
NYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Maija Hakala 1984 Hämeenlinnan Hiihtoseura
NYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Vilma Jylhä 1996 Juvan Urheilijat
NYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Elina Tikkanen 2000 Karihaaran Visa
NYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Krista Lehtola 1991 Karihaaran Visa
NYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Jenni Tolonen 1994 Liperin Hiihtoseura
NYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Krista Niiranen 1993 Liperin Hiihtoseura
NYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Salla Loukusa 1997 Metsä-Veikot 85
NYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Heli Heiskanen 1981 Oulun Hiihtoseura
NYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Ruut Vähämetsä 1988 Oulun Hiihtoseura
NYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Elisa Pelttari 1989 Pellon Ponsi
NYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Johanna Ukkola 1993 Siilinjärven Hiihtoseura
NYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Annu Pylkkänen 1999 Ski Jyväskylä
NYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Ida Meriläinen 1994 Ski Jyväskylä
NYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Iina Ahokas 1990 Vantaan Hiihtoseura
NYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Sanna Martikkala 1993 Vuokatti Ski Team Kainuu
NYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Vilma Nissinen 1997 Vuokatti Ski Team Kainuu
NYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Anna-Kaisa Saari 1995 Ylivieskan Kuula
NYL prologi + takaa-ajo V 29.7. Titta Kuorelahti 1996 Äänekosken Huima