Kansallinen hiihtokalenteri

01.12.2020 [18:09]

 

 

Kilmo on Hiihtoliiton kilpailuihin ilmoittautumisjärjestelmä, joka on tarkoitettu helpottamaan niin kilpailun järjestäjän kuin seuran kilpailuihin ilmoittajan työtä.

Seurat laittavat sääntöjen mukaisen, virallisen ja maksullisen kilpailukutsun www.hiihtokalenteri.fi-sivustolla kansalliseen kilpailuunsa ja  samassa yhteydessä voivat valita kilpailuunsa Kilmon ilmoittautumisjärjestelmäkseen ruksaamalla kutsussa kohdan "Käytämme Kilmoa". Kilpailu siirtyy tällöin www.kilmo.fi sivustolle automaattisesti.

Seuran kilpailuihin ilmoittaja puolestaan tarvitsee Kilmoa varten valitsemansa tunnukset www.kilmo.fi sivustolla eli hänen on ensin rekisteröidyttävä. Rekisteröinti hyväksytään Maastohiihdon toimesta, tunnukset aktivoidaan ja ilmoittajalle lähetetään käyttöohjeet. Rekisteröinti tarkistetaan aina jaoston tai seuran puheenjohtajalta.