NÅID:n mestaruuskisat (NÅIDM)

Kilpailutiedot
Kilpailun ajankohta 2.2.2019
Kilpailun alkamisajankohta 11:00
Ilmoittautumisen eräpäivä 29.1.19 23:59:59
Kilpailun nimi NÅID:n mestaruuskisat (NÅIDM)
Kilpailun numero 088
Kilpailupaikka Porvoo
Kilpailupaikan osoite Jääkiekkotie 2
Kilpailun luokitus Kansallinen kilpailu
Hiihtotapa P
Ranking Ei
Massahiihto Ei
Sarjat, matkat ja hiihtotapa
Kilpailupäivä 1: La 02.02.2019
kl 14.00 första start I parstafetterna med klassisk teknik H/D10 mixed lag flicka – pojke 2x0,5 kmx 3 H/D12 mixed lag flicka – pojke 2x0,5km x3 D14 2x1kmx3 , D16 2x1 kmx3 H14 2x1 km x3, H16 2x1 kmx3 H21 2x1 km x3, D21 2x1 kmx3 H/D oldboys mixed sammanlagda ålder 80 år minimiålder 35 år 2x1 kmx3
Sarja Matka
MYL P 10.0 km
NYL P 5.0 km
M8 P 1.0 km
N8 P 1.0 km
M10 P 2.0 km
N10 P 2.0 km
M12 P 3.0 km
N12 P 3.0 km
M14 P 3.0 km
N14 P 3.0 km
M16 P 5.0 km
N16 P 5.0 km
M18 P 10.0 km
N18 P 5.0 km
M35 P 10.0 km
N35 P 5.0 km
M45 P 5.0 km
N45 P 3.0 km
Seuran tiedot
Järjestävä seura Borgå Akilles
Seuranumero 10345836
Yhteyshenkilö Meyer Lars
Lähiosoite
Postiosoite
Puhelin 050 529 8409
GSM
Fax
WWW-osoite www.akillesski.idrott.fi
Sähköposti llmeyerla@gmail.com
Ilmoittautumiset 29.1.2019 klo 24:00 mennessä KILMON kautta. NÅID-pariviestiin ilmoittautumiset osoitteeseen akillesski@gmail.com
Osanottomaksut 10 Eur (16v ja nuoremmat) ja 15 Eur. Pariviestit 20 eur/pari. Pariviestit maksetaan suoraan Borgå Akilleksen tilille FI27 4050 1050 0186 20.
Pankki ja tilinro Aktia, FI27 4050 1050 0186 20 Borgå Akilles
TD/TDA Bengt Westerlund TD, Tony Björk TDA
Tiedustelut ja lisäinfo Kilpailun johtaja: Lars Meyer, 050 529 8409, lmeyerla@gmail.com
Maksurengas Kyllä
Käytämme KILMOa Kyllä http://www.kilmo.fi
Lisätiedot
Opastus
Majoitus
Palkinnot ja palkintojen jako
Muuta tietoa NÅIDM 2019
Borgå Akilles har äran att inbjuda alla skidföreningar inom NÅID till
Distrikts-Mästerskapen i längdåkning
lördagen den 2 februari 2019 i Borgå

Tävlingsprogram Lördag 2.2.2019
kl. 11.00 första start I de individuella klasserna med klassisk teknik
D8 1 km, H8 1 km, Ej mästerskap
D10 2 km, H10 2 km, D12 3 km, H 12 3 km, D14 3 km H14 3 km
D16 5 km, H16 5 km, D18 5 km, D21 5 km, H21 10km
D35 5 km, H 35 10 km, H18 10 km, H45 5 km, D45 3 km

kl 14.00 första start I parstafetterna med klassisk teknik
H/D10 mixed lag flicka – pojke 2x0,5 kmx 3
H/D12 mixed lag flicka – pojke 2x0,5km x3
D14 2x1kmx3 , D16 2x1 kmx3
H14 2x1 km x3, H16 2x1 kmx3
H21 2x1 km x3, D21 2x1 kmx3
H/D oldboys mixed sammanlagda ålder 80 år minimiålder 35 år 2x1 kmx3

Tävlingsplats: Skidstadion bakom Aurorahallen i Kokon på adressen Ishockeyvägen 2.

Anmälningar föreningsvis via Kilmo senast 29.01.2019 kl.24.00. Anmälan till parstafetterna under adress
e-post akillesski@gmail.com också senast 29.1.2019 kl. 24.00.

Deltagaravgifter: Individuella klasser 15 €. Under 16 år 10 €. Via Maksurengas. Parstafetter 20 € per lag.
OBS stafettanmälningsavgiften 20€ /lag bör inbetalas till arrangören i samband med anmälan.

Deltagaravgifterna bör inbetalas I samband med anmälan på Akilles Skidsektions konto I Aktia Bank Borgå
FI27 4050 1050 018620.

Skidordningen i parstafetterna bör anmälas helst I samband med anmälan. Ändringar i laget kan anmälas
till tävlingskansliet dock senast kl. 12. tävlingsdagen.

Prisutdelning sker på tävlingsplatsen 30 min. efter sista målgång.
Tvättmöjligheter finns endast att tillgå I Kokonhallen, adress Ishockeyvägen 1.

Tilläggsuppgifter: Lars Meyer 050-5298409 e-post lmeyerla@gmail.com

Välkommen till Borgå
Borgå Akilles skidsektion
Piilota ilmoittautuneet Näytä ilmoittautuneet joukkueet


Sarja Kilpailupäivä Osallistuja Syntymävuosi Seura
M10 2.0 P 2.2. Luka Soiramo 2010 Borgå Akilles
M10 2.0 P 2.2. Albin Fransman 2009 IF Sibbo-Vargarna
M10 2.0 P 2.2. Alex Skutnabb 2009 IF Sibbo-Vargarna
M10 2.0 P 2.2. Kevin Hildén 2009 IF Sibbo-Vargarna
M10 2.0 P 2.2. Erik Boije Af Gennäs 2010 IK Trissan
M10 2.0 P 2.2. Cedric Björk 2009 Ingå IF
M10 2.0 P 2.2. Jonathan Virta 2009 Pargas IF
M10 2.0 P 2.2. Thomas Lindeberg 2010 Pargas IF
M10 2.0 P 2.2. Ron Nyman 2010 Österby Sportklubb
M12 3.0 P 2.2. Edwin Eskelinen 2007 Borgå Akilles
M12 3.0 P 2.2. Einar Vickholm 2007 Borgå Akilles
M12 3.0 P 2.2. Lauri Kortejärvi 2007 Borgå Akilles
M12 3.0 P 2.2. Valtteri Liukkonen 2007 Borgå Akilles
M12 3.0 P 2.2. Erik Lillandt 2008 Espoon Hiihtoseura
M12 3.0 P 2.2. Christoffer Höglund 2007 IF Sibbo-Vargarna
M12 3.0 P 2.2. Axel Enberg 2008 IK Trissan
M12 3.0 P 2.2. Unto Kinnari 2007 IK Trissan
M12 3.0 P 2.2. Amos Korin 2008 Pargas IF
M12 3.0 P 2.2. Anton Lindfors 2008 Pargas IF
M12 3.0 P 2.2. Noah Heikius 2007 Pargas IF
M12 3.0 P 2.2. Jesse Sandberg 2007 Österby Sportklubb
M12 3.0 P 2.2. Tomas Ekbom 2008 Österby Sportklubb
M14 3.0 P 2.2. Noa Lax 2006 Borgå Akilles
M14 3.0 P 2.2. Atte Virtanen 2006 IF Sibbo-Vargarna
M14 3.0 P 2.2. Karl Mickel Back 2006 IK Liljendal
M14 3.0 P 2.2. Anton Kalmi 2005 IK Trissan
M14 3.0 P 2.2. Ted Enberg 2006 IK Trissan
M14 3.0 P 2.2. Simon Nylund 2005 Ingå IF
M14 3.0 P 2.2. Benjamin Virta 2006 Pargas IF
M14 3.0 P 2.2. Elias Lindroos 2005 Pargas IF
M14 3.0 P 2.2. Linus Korin 2006 Pargas IF
M14 3.0 P 2.2. Vincent Ducander 2006 Pargas IF
M14 3.0 P 2.2. Tom Lainet 2006 Vantaan Hiihtoseura
M14 3.0 P 2.2. Johan Ekbom 2006 Österby Sportklubb
M16 5.0 P 2.2. Anton Liukkonen 2003 Borgå Akilles
M16 5.0 P 2.2. Santeri Kortejärvi 2003 Borgå Akilles
M16 5.0 P 2.2. Anton Skutnabb 2004 IF Sibbo-Vargarna
M16 5.0 P 2.2. Casper Höglund 2003 IF Sibbo-Vargarna
M16 5.0 P 2.2. Robin Fransman 2004 IF Sibbo-Vargarna
M16 5.0 P 2.2. Robin Hildén 2004 IF Sibbo-Vargarna
M16 5.0 P 2.2. Ike Melnits 2003 Kankaantaan Kisa
M16 5.0 P 2.2. Artur Pahlman 2004 Pargas IF
M16 5.0 P 2.2. Marius Ducander 2004 Pargas IF
M16 5.0 P 2.2. Oscar Furu 2003 Pargas IF
M18 10.0 P 2.2. Benjamin Fransman 2002 IF Sibbo-Vargarna
M18 10.0 P 2.2. Emil Rosin 2002 Pargas IF
M18 10.0 P 2.2. Jesper Lietzén 2002 Pargas IF
M18 10.0 P 2.2. Viktor Johansson 2002 Pargas IF
M18 10.0 P 2.2. Oskari Aumo 2002 Valkeakosken Haka
M35 10.0 P 2.2. Arvo Luts 1976 Borgå Akilles
M35 10.0 P 2.2. Jan Bremer 1976 Borgå Akilles
M35 10.0 P 2.2. Sam Fransman 1976 IF Sibbo-Vargarna
M35 10.0 P 2.2. Ilkka Heinonen 1982 Pargas IF
M45 5.0 P 2.2. Kim Lönnström 1972 Borgå Akilles
M45 5.0 P 2.2. Christer Lindberg 1961 IF Sibbo-Vargarna
M45 5.0 P 2.2. Bo Johansson 1965 Pargas IF
M45 5.0 P 2.2. Harri Alanen 1965 Pargas IF
M45 5.0 P 2.2. Kari Kalliokoski 1971 Pargas IF
M45 5.0 P 2.2. Mats Pahlman 1966 Pargas IF
M45 5.0 P 2.2. Harri Karjalainen 1974 Vantaan Hiihtoseura
M8 1.0 P 2.2. Alfons Karlsson 2012 Borgå Akilles
M8 1.0 P 2.2. Anton Lillandt 2011 Espoon Hiihtoseura
M8 1.0 P 2.2. Adrian Ducander 2011 Pargas IF
M8 1.0 P 2.2. Elias Heinonen 2011 Pargas IF
M8 1.0 P 2.2. Erik Andersson 2011 Pargas IF
M8 1.0 P 2.2. Noah Granvik 2011 Pargas IF
M8 1.0 P 2.2. Niko Jaakkola 2011 Vehkalahden Veikot
M8 1.0 P 2.2. Anton Nyman 2012 Österby Sportklubb
MYL 10.0 P 2.2. Eetu Liukkonen 2000 Borgå Akilles
MYL 10.0 P 2.2. Emil Vilhelm Lönnström 1997 Borgå Akilles
MYL 10.0 P 2.2. Leevi Liukkonen 2000 Borgå Akilles
MYL 10.0 P 2.2. Joakim Nordström 2000 IF Sibbo-Vargarna
MYL 10.0 P 2.2. Lukas Lindberg 1988 IF Sibbo-Vargarna
MYL 10.0 P 2.2. Jan-Eric Passell 1988 Pargas IF
MYL 10.0 P 2.2. Robin Fröberg 1987 Pargas IF
N10 2.0 P 2.2. Ada Strandberg 2009 IF Sibbo-Vargarna
N10 2.0 P 2.2. Nea Enberg 2010 IK Trissan
N10 2.0 P 2.2. Cecilia Lietzén 2009 Pargas IF
N10 2.0 P 2.2. Emilia Andersson 2009 Pargas IF
N10 2.0 P 2.2. Ylva Heikius 2010 Pargas IF
N10 2.0 P 2.2. Oona Jaakkola 2009 Vehkalahden Veikot
N10 2.0 P 2.2. Isabelle Malmberg 2009 Österby Sportklubb
N12 3.0 P 2.2. Alisa Kiiski 2007 Borgå Akilles
N12 3.0 P 2.2. Sabina Luts 2008 Borgå Akilles
N12 3.0 P 2.2. Aada Rauos 2007 Kouvolan Hiihtoseura
N12 3.0 P 2.2. Cindy Lindeberg 2007 Pargas IF
N12 3.0 P 2.2. Rebecca Nyberg 2007 Pargas IF
N12 3.0 P 2.2. Rebecka Backholm 2007 Pargas IF
N12 3.0 P 2.2. Theresia Johansson 2008 Pargas IF
N12 3.0 P 2.2. Anna Kerko 2007 Vantaan Hiihtoseura
N12 3.0 P 2.2. Julia Augustsson 2007 Österby Sportklubb
N14 3.0 P 2.2. Ellen Jordas 2006 Borgå Akilles
N14 3.0 P 2.2. Emelie Hägglund 2005 Borgå Akilles
N14 3.0 P 2.2. Ronja Kronvall 2006 Borgå Akilles
N14 3.0 P 2.2. Aura Hakala 2005 Espoon Hiihtoseura
N14 3.0 P 2.2. Carolina Bäckman 2006 Ingå IF
N14 3.0 P 2.2. Alisa Lindfors 2006 Pargas IF
N14 3.0 P 2.2. Andréa Nyberg 2005 Pargas IF
N14 3.0 P 2.2. Daniela Lietzén 2006 Pargas IF
N14 3.0 P 2.2. Emilia Johansson 2005 Pargas IF
N14 3.0 P 2.2. Emma Vahtola 2005 Pargas IF
N14 3.0 P 2.2. Jenna Ylönen 2005 Pargas IF
N14 3.0 P 2.2. Matilda Åberg 2005 Pargas IF
N14 3.0 P 2.2. Ronja Westerlund 2006 Pargas IF
N14 3.0 P 2.2. Edith Ljungqvist 2006 Österby Sportklubb
N14 3.0 P 2.2. Jill Friberg 2006 Österby Sportklubb
N14 3.0 P 2.2. Rebecca Malmberg 2006 Österby Sportklubb
N14 3.0 P 2.2. Selma Lupala 2006 Österby Sportklubb
N14 3.0 P 2.2. Therese Äbb 2006 Österby Sportklubb
N16 5.0 P 2.2. Ada Kiiski 2003 Borgå Akilles
N16 5.0 P 2.2. Ida Suuronen 2004 Borgå Akilles
N16 5.0 P 2.2. Melissa Lönnström 2004 Borgå Akilles
N16 5.0 P 2.2. Sandra Rauva 2003 Borgå Akilles
N16 5.0 P 2.2. Wilma Lax 2004 Borgå Akilles
N16 5.0 P 2.2. Nanna Rauos 2003 Kouvolan Hiihtoseura
N16 5.0 P 2.2. Sara Laurén 2003 Pargas IF
N16 5.0 P 2.2. Saimi Lupala 2003 Österby Sportklubb
N18 5.0 P 2.2. Chira Gullqvist 2001 Borgå Akilles
N18 5.0 P 2.2. Sofia Valasti 2001 Borgå Akilles
N18 5.0 P 2.2. Meri Hakala 2002 Espoon Hiihtoseura
N18 5.0 P 2.2. Anna Rask 2001 Pargas IF
N18 5.0 P 2.2. Anni Lindroos 2001 Pargas IF
N18 5.0 P 2.2. Rebecca Lönnqvist 2001 Pargas IF
N18 5.0 P 2.2. Wilma Westerlund 2002 Pargas IF
N35 5.0 P 2.2. Malin Johansson 1979 Pargas IF
N35 5.0 P 2.2. Åsa Lindberg 1979 Pargas IF
N45 3.0 P 2.2. Ann-Sofi Pitkänen 1970 Borgå Akilles
N45 3.0 P 2.2. Marlene Grönqvist-Lönnström 1972 Borgå Akilles
N45 3.0 P 2.2. Riikka Kalliokoski 1971 Pargas IF
N8 1.0 P 2.2. Molly Strandberg 2011 IF Sibbo-Vargarna
N8 1.0 P 2.2. Linn Mattsson 2011 Pargas IF
NYL 5.0 P 2.2. Jonna Rask 1995 Pargas IF