NÅID mästerskap

Kilpailutiedot
Kilpailun ajankohta 17.2.2018
Kilpailun alkamisajankohta 11:00
Ilmoittautumisen eräpäivä 11.2.18 23:59:59
Kilpailun nimi NÅID mästerskap
Kilpailun numero 685
Kilpailupaikka Ingå - Inkoo
Kilpailupaikan osoite Kanonvägen 3, Ingå - Tykkitie 3 Inkoo
Kilpailun luokitus Piirikunnallinen
Hiihtotapa V
Sarjat, matkat ja hiihtotapa
Kilpailupäivä 1: La 17.02.2018
Individuell tävling på förmiddagen, parstafett på eftermiddagen. Henkilökohtainen kilpailu aamupäivällä, pariviesti iltapäivällä. Pariviesti M/N10, M/N12 2x3x0,5 km N14, M14, 2x3x0,8 km N16, N21, M16, M21, 2x3x1 km N80, M80, N/M80 (mix), 2x3x1 km (Yht. vähintään 80 v., minimi-ikä 35v.)
Sarja Matka
MYL V 10 km
NYL V 5 km
M8 V 1 km
N8 V 1 km
M10 V 2 km
N10 V 2 km
M12 V 3 km
N12 V 3 km
M14 V 3 km
N14 V 3 km
M16 V 5 km
N16 V 5 km
M18 V 10 km
N18 V 5 km
M20 V 10 km
N20 V 5 km
M35 V 5 km
N35 V 5 km
M45 V 5 km
N45 V 3 km
M55 V 5 km
N55 V 3 km
Seuran tiedot
Järjestävä seura Ingå IF
Seuranumero 10350054
Yhteyshenkilö Raul Brunberg
Lähiosoite
Postiosoite
Puhelin 0400445068
GSM
Fax
WWW-osoite http://www.ingaif.fi/skidning/tavlingar/2018/
Sähköposti raul.brunberg@ultrapower.fi
Ilmoittautumiset Kilmo 11.2.2017 klo 24 yksilölajit, pariviesti ilmoittautumiset leif.haajanen@kolumbus.fi
Osanottomaksut 15€ D/H18 och äldre/ ja vanhemmat, 10 € övriga klasser / muut luokat. Parstafetter / pariviestit 20€
Pankki ja tilinro FI27 4055 6040 0023 73 Ingå IF
Tiedustelut ja lisäinfo raul.brunberg@ultrapower.fi
Käytämme KILMOa Kyllä http://www.kilmo.fi
Lisätiedot
Muuta tietoa TÄVLINGSINBJUDAN
 
Välkomna till NÅID skidmästerskapen i Ingå lördagen den 17.2.2018  i fri stil.  Tävlingarna hålles invid Aktia Arenan i Ingå, Kanonvägen 3, med start kl. 11.00 (individuella tävling) och med parstafettstarter under eftermiddagen.

Klasserna är följande:
Normaldistans
D8, H8 1 km (ej mästerskapsklasser)
D10, H10 2 km
D12, D14, D35, D45, D55, H12, H14 3 km
D, D16, D18, D20, H16, H35, H45, H55 5 km
H, H18, H20, 10 km
 
Parstafett:
H10/D10, H12/D12, 2x3x0,5 km
D14, H14, 2x3x0,8 km
D16, D21, H16, H21, 2x3x1 km
D80, H80, D/H80 (mix), 2x3x1 km (tot. ålder minst 80 år, minimiålder 35 år)
 
Pris får alla i klasserna 8..12 och i övriga klasser utdelas medalj till de tre första.
 
Anmälningarna sker via KILMO (individuell) och via e-mail (parstafett). Anmälningarna bör vara IIF tillhanda senast 11.2.2018.  Avgiften är € 15 ,-för D18/H18 och äldre, €10,- för övriga klasser och €20,- för parstafetter och betalas till IIF konto FI27 4055 6040 0023 73 senast den 11.2.
 
Buffé med ärtsoppa, grillkorv, kaffe, bröd samt annat gott, finns på platsen.
 
Beroende på snöläge, förbehåller vi oss rätten att inhibera tävlingarna eller alternativt flytta dem till snörik ort. Vi meddelar senast 10.2.2018 om eventuella ändringar.

För tilläggsuppgifter, vänligen kontakta Raul Brunberg, tel 0400 445 068 eller raul.brunberg@ultrapower.fi
 
Hjärtligt välkomna!
 
IIF

Kilpailupaikalla voi ostaa buffetista hernekeittoa, grillimakkaraa, kahvia, voileipiä ja muuta hyvää.

Lumitilanteesta riippuen pidätämme oikeuden peruuttaa kilpailut tai vaihtoehtoisesti siirtää ne lumisemmalle paikkakunnalle. Ilmoitamme mahdollisista muutoksista viimeistään 10.2.18.

Lisätietoja antaa Raul Brunberg puh. 0400 445 068 tai raul.brunberg@ultrapower.fi

Tervetuloa!

IIF
Piilota ilmoittautuneet Näytä ilmoittautuneet joukkueet


Sarja Kilpailupäivä Osallistuja Syntymävuosi Seura
M10 2 km V 17.2. Albin Fransman 2009 IF Sibbo-Vargarna
M10 2 km V 17.2. Kevin Hildén 2009 IF Sibbo-Vargarna
M10 2 km V 17.2. Axel Enberg 2008 IK Trissan
M10 2 km V 17.2. Cedric Björk 2009 Ingå IF
M10 2 km V 17.2. Erik Lillandt 2008 Ingå IF
M10 2 km V 17.2. Vilhelm Nylund 2008 Ingå IF
M10 2 km V 17.2. Amos Korin 2008 Pargas IF
M10 2 km V 17.2. Tomas Ekbom 2008 Österby Sportklubb
M12 3 km V 17.2. Christoffer Höglund 2007 IF Sibbo-Vargarna
M12 3 km V 17.2. Karl Mickel Back 2006 IK Liljendal
M12 3 km V 17.2. Max Öhman 2006 IK Trissan
M12 3 km V 17.2. Ted Enberg 2006 IK Trissan
M12 3 km V 17.2. Unto Kinnari 2007 IK Trissan
M12 3 km V 17.2. Linus Korin 2006 Pargas IF
M12 3 km V 17.2. Vincent Ducander 2006 Pargas IF
M12 3 km V 17.2. Florian Fritzén 2006 Österby Sportklubb
M12 3 km V 17.2. Jens-Aarne Kero 2007 Österby Sportklubb
M12 3 km V 17.2. Jesse Sandberg 2007 Österby Sportklubb
M12 3 km V 17.2. Johan Ekbom 2006 Österby Sportklubb
M14 3 km V 17.2. Robin Fransman 2004 IF Sibbo-Vargarna
M14 3 km V 17.2. Robin Hildén 2004 IF Sibbo-Vargarna
M14 3 km V 17.2. Anton Kalmi 2005 IK Trissan
M14 3 km V 17.2. Mathias Bäckman 2004 Ingå IF
M14 3 km V 17.2. Simon Nylund 2005 Ingå IF
M14 3 km V 17.2. Elias Lindroos 2005 Pargas IF
M14 3 km V 17.2. Marius Ducander 2004 Pargas IF
M14 3 km V 17.2. Oskari Kalliokoski 2004 Pargas IF
M14 3 km V 17.2. Rasmus Tenkanen 2005 Österby Sportklubb
M14 3 km V 17.2. Tomi Sandberg 2004 Österby Sportklubb
M14 3 km V 17.2. Väinö Lupala 2004 Österby Sportklubb
M16 5 km V 17.2. Benjamin Fransman 2002 IF Sibbo-Vargarna
M16 5 km V 17.2. Casper Höglund 2003 IF Sibbo-Vargarna
M16 5 km V 17.2. Emil Rosin 2002 Pargas IF
M16 5 km V 17.2. Oscar Furu 2003 Pargas IF
M18 10 km V 17.2. Simon Lindström 2001 IF Sibbo-Vargarna
M18 10 km V 17.2. Cedrik Sandell 2001 Österby Sportklubb
M18 10 km V 17.2. Robin Dahlström 2001 Österby Sportklubb
M35 5 km V 17.2. Matti Sipilä 1977 IF Sibbo-Vargarna
M45 5 km V 17.2. Ralf Wadenström 1965 IF Sibbo-Vargarna
M45 5 km V 17.2. Kari Kalliokoski 1971 Pargas IF
MYL 10 km V 17.2. Ilkka Heinonen 1982 Pargas IF
MYL 10 km V 17.2. Niklas Westerlund 1975 Pargas IF
N10 2 km V 17.2. Theresia Johansson 2008 Pargas IF
N10 2 km V 17.2. Angelina Kuusijärvi 2008 Vihdin Viesti
N10 2 km V 17.2. Isabelle Malmberg 2009 Österby Sportklubb
N12 3 km V 17.2. Carolina Bäckman 2006 Ingå IF
N12 3 km V 17.2. Elvira Kokkola 2006 Ingå IF
N12 3 km V 17.2. Rebecca Nyberg 2007 Pargas IF
N12 3 km V 17.2. Rebecka Backholm 2007 Pargas IF
N12 3 km V 17.2. Ronja Westerlund 2006 Pargas IF
N12 3 km V 17.2. Edith Ljungqvist 2006 Österby Sportklubb
N12 3 km V 17.2. Julia Augustsson 2007 Österby Sportklubb
N12 3 km V 17.2. Rebecca Malmberg 2006 Österby Sportklubb
N12 3 km V 17.2. Selma Lupala 2006 Österby Sportklubb
N12 3 km V 17.2. Therese Äbb 2006 Österby Sportklubb
N14 3 km V 17.2. Charlotta Höglund 2005 IF Sibbo-Vargarna
N14 3 km V 17.2. Andréa Nyberg 2005 Pargas IF
N14 3 km V 17.2. Emilia Johansson 2005 Pargas IF
N14 3 km V 17.2. Emma Vahtola 2005 Pargas IF
N14 3 km V 17.2. Jenna Ylönen 2005 Pargas IF
N14 3 km V 17.2. Matilda Åberg 2005 Pargas IF
N14 3 km V 17.2. Phoebe Kuusijärvi 2005 Vihdin Viesti
N14 3 km V 17.2. Cilia Sandell 2004 Österby Sportklubb
N14 3 km V 17.2. Fanny Kero 2005 Österby Sportklubb
N14 3 km V 17.2. Monique Westerberg 2004 Österby Sportklubb
N14 3 km V 17.2. Siri Lindroos 2004 Österby Sportklubb
N16 5 km V 17.2. Olivia Kalliokoski 2003 Pargas IF
N16 5 km V 17.2. Wilma Westerlund 2002 Pargas IF
N16 5 km V 17.2. Saimi Lupala 2003 Österby Sportklubb
N18 5 km V 17.2. Anni Lindroos 2001 Pargas IF
N45 3 km V 17.2. Riikka Kalliokoski 1971 Pargas IF
N8 1 km V 17.2. Nea Enberg 2010 IK Trissan
N8 1 km V 17.2. Adina Kokkola 2010 Ingå IF
NYL 5 km V 17.2. Paula Iso-Markku 1986 Kirkkonummen Hiihtoseura
NYL 5 km V 17.2. Malin Johansson 1979 Pargas IF