Pohjois-Pohjanmaan Piirinmestaruushiihdot
13.2.2022, Haapavesi
su 13.2.2022
KILPAILUPÄIVÄ 1
M08 1 km V
1.
Reeti
Mäntyranta,
Oulun Hiihtoseura
2.
Otto
Vasankari,
Kempeleen Pyrintö
M10 2 km V
1.
Asla
Anttila,
Haapaveden Urheilijat
2.
Aaro
Haapakoski,
Oulun Hiihtoseura
3.
Aatu
Jylänki,
Haapaveden Urheilijat
4.
Emil
Kangas,
Kempeleen Pyrintö
5.
Eetu
Kivelä,
Taivalkosken Metsä-Veikot 85
6.
Ilari
Luukkonen,
Kuusamon Erä-Veikot
7.
Renne
Meskus,
Taivalkosken Metsä-Veikot 85
8.
Nooa
Peltola,
Kempeleen Pyrintö
9.
Veikka
Sova,
Oulun Hiihtoseura
10.
Eeli
Vasankari,
Kempeleen Pyrintö
11.
Viljami
Väyrynen,
Kempeleen Pyrintö
M11 2 km V
1.
Mika Petteri
Karsikas,
Haapaveden Urheilijat
2.
Eino
Kyösti,
Himangan Urheilijat
3.
Hannes
Leinonen,
Utajärven Urheilijat
4.
Miro
Maaninka,
Kuusamon Erä-Veikot
5.
Juho
Marttila,
Limingan Niittomiehet
6.
Kasper
Meskus,
Taivalkosken Metsä-Veikot 85
7.
Evald
Peltola,
Visa Ski Team Kemi
8.
Vilho
Schmitt,
Laitasaaren Veto
M12 3 km V
1.
Mikael Ilmari
Karsikas,
Haapaveden Urheilijat
2.
Riko
Mäntyranta,
Oulun Hiihtoseura
3.
Iiro
Niemikorpi,
Limingan Niittomiehet
4.
Veikka
Takkula,
Kuusamon Erä-Veikot
5.
Akseli
Ylikauma,
Haapaveden Urheilijat
M13 3 km V
1.
Arttu
Juola,
Oulun Hiihtoseura
2.
Markus
Maaninka,
Kuusamon Erä-Veikot
3.
Veeti
Rahkolin,
Limingan Niittomiehet
M14 5 km V
1.
Lauri
Korpela,
Saloisten Reipas
2.
Aleksi
Kyllönen,
Haapaveden Urheilijat
3.
Eino
Ryytty,
Oulun Hiihtoseura
M15 5 km V
1.
Eetu
Juola,
Oulun Hiihtoseura
2.
Matias
Maaninka,
Kuusamon Erä-Veikot
3.
Jaakko
Parkkila,
Oulun Hiihtoseura
M16 8 km V
1.
Juho
Hyyryläinen,
Vaalan Karhu
2.
Ronni
Mäntyranta,
Oulun Hiihtoseura
M17 10 km V
1.
Aapo
Kurttila,
Utajärven Urheilijat
2.
Paavo
Niemelä,
Iin Hiihtoseura
3.
Ville
Nieminen,
Sievin Sisu
4.
Jere
Perttu,
Oulaisten Taru
M18 10 km V
1.
Antti
Harjuhaahto,
Team Skiers
M20 10 km V
1.
Antti-Jussi
Raappana,
Taivalkosken Metsä-Veikot 85
M35 10 km V
1.
Antti
Harmaala,
Iin Hiihtoseura
2.
Markus
Kanamäki,
Saloisten Salama
3.
Marko
Törmänen,
Oulun Kilpa-Veljet
M40 8 km V
1.
Tuomo
Heikkinen,
Kuusamon Erä-Veikot
2.
Eero
Juola,
Oulun Hiihtoseura
M45 5 km V
1.
Antti
Henriksson,
Oulun Hiihtoseura
2.
Jaakko
Kallunki,
Kuusamon Erä-Veikot
3.
Jouni
Mäkäräinen,
Limingan Niittomiehet
4.
Sami
Tapaninaho,
Oulun Kilpa-Veljet
M50 5 km V
1.
Hannu
Niemelä,
Iin Hiihtoseura
M55 5 km V
1.
Veli Matti
Kuronen,
Kainuun Hiihtoseura
2.
Keijo
Pulkkinen,
Kempeleen Maratonklubi
M60 5 km V
1.
Juha
Hautaniemi,
Oulun Hiihtoseura
2.
Jouko
Karppinen,
Utajärven Urheilijat
3.
Heikki
Salminen,
Yppärin Urheilijat
M65 5 km V
1.
Paavo
Oilinki,
Utajärven Urheilijat
M70 3 km V
1.
Kalle
Saapunki,
Kuusamon Erä-Veikot
M75 3 km V
1.
Antero
Autio,
Kiuruveden Urheilijat
2.
Vesa
Ranta-Eskola,
Saloisten Reipas
MYL 10 km V
1.
Roope
Jokela,
Oulun Hiihtoseura
2.
Petteri
Kymäläinen,
Kuusamon Erä-Veikot
3.
Petteri
Laurén,
Team Skiers
4.
Eero
Mannila,
Taivalkosken Metsä-Veikot 85
5.
Tuomas
Ranto,
Team Skiers
6.
Eelis
Valikainen,
Inarin Yritys
7.
Leevi
Virkkala,
Team Skiers
N08 1 km V
1.
Essi
Kaikkonen,
Taivalkosken Metsä-Veikot 85
2.
Iida
Kivelä,
Taivalkosken Metsä-Veikot 85
3.
Iisa
Klaavuniemi,
Yli-Iin Naseva
4.
Noora
Rahkolin,
Limingan Niittomiehet
5.
Katja
Soukhov,
Taivalkosken Metsä-Veikot 85
6.
Kiia
Tiiro,
Iin Hiihtoseura
7.
Seela
Vasankari,
Kempeleen Pyrintö
8.
Linda
Verkama,
Kuusamon Erä-Veikot
N10 2 km V
1.
Ella-Maria
Kaikkonen,
Taivalkosken Metsä-Veikot 85
2.
Saga
Kangas,
Kempeleen Pyrintö
3.
Elma
Klaavuniemi,
Yli-Iin Naseva
4.
Elsa
Kyösti,
Himangan Urheilijat
5.
Hilla
Määttä,
Kempeleen Pyrintö
6.
Roosa
Rahkolin,
Limingan Niittomiehet
7.
Fanni
Takkula,
Kuusamon Erä-Veikot
8.
Pinja
Tiiro,
Iin Hiihtoseura
9.
Saana
Tulppo,
Limingan Niittomiehet
10.
Oona
Turunen,
Oulun Hiihtoseura
N11 2 km V
1.
Katri
Koski,
Taivalkosken Metsä-Veikot 85
2.
Enni
Laakkonen,
Kuusamon Erä-Veikot
3.
Sanja
Nevanperä,
Kuusamon Erä-Veikot
4.
Oona
Pesämaa,
Iin Hiihtoseura
5.
Veera
Pitkänen,
Kuusamon Erä-Veikot
6.
Elena
Ryytty,
Oulun Hiihtoseura
7.
Eedith
Törmänen,
Haapaveden Urheilijat
8.
Iida
Verkama,
Kuusamon Erä-Veikot
N12 3 km V
1.
Pihla
Anttila,
Haapaveden Urheilijat
2.
Eevi
Juka,
Laitasaaren Veto
3.
Inga
Kangas,
Kempeleen Pyrintö
4.
Miia
Laakkonen,
Kuusamon Erä-Veikot
5.
Jitta
Laitinen,
Saloisten Salama
6.
Ria
Meskus,
Taivalkosken Metsä-Veikot 85
7.
Martta
Pekkala,
Haapaveden Urheilijat
8.
Hilda
Peltola,
Kempeleen Pyrintö
9.
Reeta
Räsänen,
Oulun Hiihtoseura
10.
Sofi
Rinta,
Laitasaaren Veto
11.
Eevi
Tulppo,
Limingan Niittomiehet
N13 3 km V
1.
Venla
Kivelä,
Taivalkosken Metsä-Veikot 85
2.
Ellen
Koskinen,
Oulun Hiihtoseura
3.
Helmi
Leinonen,
Utajärven Urheilijat
4.
Alisa
Luukkonen,
Kuusamon Erä-Veikot
5.
Selma
Mäkikangas,
Oulaisten Huima
6.
Saaga
Pesämaa,
Iin Hiihtoseura
7.
Saana
Rokolampi,
Taivalkosken Metsä-Veikot 85
8.
Inka
Ryytty,
Oulun Hiihtoseura
9.
Scarlett
Saarinen,
Pyhäjärven Pohti
10.
Reeta
Taskila,
Haapaveden Urheilijat
11.
Ruuth
Törmänen,
Haapaveden Urheilijat
N14 3 km V
1.
Vilja
Pekkala,
Haapaveden Urheilijat
N15 5 km V
1.
Aliisa
Kärkkäinen,
Limingan Niittomiehet
2.
Anni
Naumanen,
Oulun Hiihtoseura
3.
Maiju
Palosaari,
Limingan Niittomiehet
4.
Sanni
Tyyskä,
Haapaveden Urheilijat
N16 5 km V
1.
Nelli-Lotta
Karppelin,
Limingan Niittomiehet
2.
Selma
Mäkäräinen,
Limingan Niittomiehet
N17 5 km V
1.
Essi
Parkkila,
Oulun Hiihtoseura
N18 5 km V
1.
Anni
Niku,
Haapaveden Urheilijat
2.
Riina
Taskila,
Haapaveden Urheilijat
N20 5 km V
1.
Viivi
Jylänki,
Haapaveden Urheilijat
2.
Aada
Peltola,
Visa Ski Team Kemi
3.
Sonja
Posio,
Kuusamon Erä-Veikot
N35 5 km V
1.
Iuliia
Nifakina,
Taivalkosken Metsä-Veikot 85
2.
Minna
Patanen,
Kempeleen Pyrintö
N40 5 km V
1.
Niina
Jaako,
Kempeleen Pyrintö
2.
Anu
Skog,
Kempeleen Pyrintö
3.
Riikka
Tulppo,
Limingan Niittomiehet
N45 3 km V
1.
Sanna
Henriksson,
Oulun Hiihtoseura
2.
Virve
Jouhten,
Kempeleen Pyrintö
N50 3 km V
-
N55 3 km V
1.
Lilja
Buller,
Taivalkosken Metsä-Veikot 85
2.
Anita
Lampela,
Saloisten Reipas
3.
Arja
Lotvonen,
Laitasaaren Veto
N60 3 km V
-
N65 3 km V
1.
Arja
Ekdahl,
Utajärven Urheilijat
N70 3 km V
-
N75 3 km V
-
NYL 5 km V
1.
Pinja
Buller,
Taivalkosken Metsä-Veikot 85
2.
Maria
Hiivala,
Team Skiers
3.
Kukka-Maaria
Karppinen,
Laitasaaren Veto
4.
Tanja
Kellokumpu,
Tupoksen Tuisku
5.
Iina
Lauren,
Team Skiers
6.
Essi
Lotvonen,
Laitasaaren Veto
7.
Mari
Patanen,
Saloisten Salama
8.
Silja
Saarela,
Taivalkosken Metsä-Veikot 85
9.
Kaisa
Salminen,
Aavasaksan Urheilijat